O nas

Jarosław biega…

  Sportowe buty, getry, czapeczka, słuchawki na uszach, wyprostowana sylwetka i jednostajny, miarowy bieg przed siebie – taki widok na ulicach Jarosławia jeszcze kilka lat temu był swego rodzaju sensacją. Dziś do rzadkości można zaliczyć trening w czasie którego nie spotkamy na trasie żadnego biegacza. Coraz więcej ludzi docenia zalety tej prostej formy ruchu jaką jest bieganie. W Jarosławiu już w 1889 roku dbano o podniesienie sprawności fizycznej mieszkańców miasta. 20 marca tegoż roku w Jarosławiu powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, którego celem było zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia społeczeństwa i umacnianie w nim ducha narodowego. Dziś po prawie 125 latach od powstania Towarzystwa grupa zapaleńców i miłośników biegania i innych form ruchu nawiązując do dobrych wzorów z XIX stulecia założyła w naszym mieście Jarosławską Grupę Biegową „Sokół”.

Myśl o stworzeniu grupy biegowej podobnej do tej która funkcjonuje w Przemyślu czy Lubaczowie od dłuższego czasu chodziła nam po głowach ale dopiero po I Maratonie Benedyktyńskim (ze startem w Przemyślu i metą w Jarosławiu) w jarosławskim Opactwie Sióstr Benedyktynek odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie mające na celu stworzenie formalnej grupy, która skupiałaby ludzi których łączy pasja biegania. Po kilku takich spotkaniach powstała Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół”.
W tej chwili grupa liczy kilkudziesięciu członków ale tempo w jakim do grupy dołączają nowi biegacze przekonuje nas co do tego, że pomysł stworzenia grupy był strzałem w dziesiątkę. Tym samym realizuje się jeden z podstawowych celów grupy – zachęcanie do zdrowego trybu życia i wyciąganie z kanap i foteli mieszkańców miasta. Mniej gadania, więcej biegania – nic bardziej nie motywuje jak dobry przykład, grupa kilku biegaczy pokonujących ulice miasta zmusza do zastanowienia o wiele bardziej niż tekst przeczytany w gazecie czy program radiowy lub telewizyjny.
W grupie raźniej, grupa motywuje, wspólne treningi to same zalety: o wiele łatwiej wyjść z domu gdy umawiasz się z drugim biegaczem no bo głupio „wymięknąć”, w grupie jest zdrowa rywalizacja, w grupie rzadko biegamy tymi samymi trasami dzięki czemu jest ciekawiej, w grupie można pogadać i rozwiązać każdy problem, większej grupy nie atakują psy itd., itp.

Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół” ma swoje logo i specjalnie zaprojektowane koszulki, wspólne treningi grupy w formie rywalizacji na odcinku 5 km z pomiarem czasu odbywają się w każdą sobotę o 9:00 jako Jarosławska Piona, startujemy na pętli jarosławskiej obwodnicy w okolicy os. Słonecznego i dawnej przystani nad Sanem. Zapraszamy wszystkich, w grupie są zarówno biegacze starsi jak i młodsi, zaawansowani oraz zupełnie początkujący, kobiety i mężczyźni, zachęcamy każdego
Zrób pierwszy krok i daj sobie szansę, przyjdź na trening i dołącz do nas.

Zapraszamy!!!