Tropem Wilczym

   Od kilku lat w całej Polsce odbywają się biegi upamiętniające historię Żołnierzy Wyklętych, a Jarosław po raz czwarty włączy się w obchody. 4 marca 2018 r. uczestnicy biegu wystartują w południe sprzed pomnika mjr. Władysława Koby u zbiegu ulic Jana Pawła II i Cegielnianej, a zakończą bieg na jarosławskim rynku.

   Biegów patriotycznych jest w Polsce wiele, ale chyba żaden nie ma tak rodzinnego charakteru i nie skłania do myślenia o polskiej pamięci historycznej. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i organizowane jest równocześnie w 333 miastach. Ideą projektu biegowo – edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym oraz promocja wiedzy na temat polskiego podziemia zbrojnego działającego na obszarze Polski w latach 1944 – 1963.
Siłą biegu jest symboliczny dystans 1963 m osiągalny nie tylko dla biegaczy, ale dla każdego uczestnika. To nawiązanie do daty zamordowania Józefa Franczaka „Lalusia”, który poległ z bronią w ręku 21 października 1963 roku. Na uczestników biegu w Jarosławiu czeka 400 pakietów startowych, ale do biegu może się przyłączyć każdy. Przy Ratuszu na biegaczy czekać będą specjalne medale, pamiątkowe zdjęcia, piknik wojskowy z grochówką i gorącą herbatą.

   Kolejną sprawą jest koszulka, którą organizatorzy dołączają do pakietu startowego. Koniecznie z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego i to nie taką, którą można kupić w sklepie. Bieg „Tropem Wilczym” to jedyna okazja by zdobyć t-shirt z jednym z bohaterów i to kolejna siła projektu. W tym roku na biegowych koszulkach pojawi się ośmiu bohaterów: rtm. Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Dionizy Sosnowski ps. Zbyszek, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, ppor. Czesław Gałązka ps. Bystry, płk Szczepan Ścibor, Roman Groński ps. Żbik. W Jarosławiu mamy także „swojego” bohatera, mjr. Władysława Kobę, którego wizerunek od kilku lat pojawia się na specjalnych, dodatkowych koszulkach zamawianych przez Urząd Miasta Jarosławia.

 

 

 

 

Aby wziąć udział w biegu, otrzymać pakiet startowy, a na mecie okolicznościowy medal należy zarejestrować się na:

www.tropemwilczym.miastojaroslaw.pl .

Regulamin biegu oraz oświadczenie znajdują się na stronie zapisów.

Zapraszamy!