A propos, sokoła wędrownego, już sama nazwa daje do zrozumienia, iż dużo się przemieszcza. Zupełnie tak, jak członkowie Jarosławskiej Grupy Biegowej Sokół. Ale mamy dużo więcej wspólnych cech. Zwinni, energiczni i nieco bardziej spokojni przy dłuższych dystansach ?
Bardzo ważną cechą sokoła wędrownego jest fakt, iż występuje na niemalże każdym kontynencie! A jak jest z gatunkiem- Sokół ‘BIEGACZ’? Gdzie można, lub można było go spotkać? Sprawdziliśmy to!
O ile wiadomo największe zagęszczenie tegoż gatunku jest w okolicach Jarosławia, ale jest dużo mniej licznych stałych kolonii wokół miasta, zaś pojedyncze przypadki w Krakowie, Rzeszowie czy Częstochowie, ale tak naprawdę okazjonalnie można spotkać go w całym kraju. Zbadano, iż można było spotkać okazy w 14 z 16 polskich województw.
Ale, ale… to oczywiście nie wszystko. Okazy można było spotkać podczas aktywności w 15 państwach europejskich: Słowacji, Czechach, wielokrotnie w Niemczech, Belgii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Holandii czy nawet Szwecji, tak w większych miastach jak: Paryż, Berlin, Florencja, jak i tych znacznie mniejszych.
Jednostkowe zjawiska można było zauważyć również na 3 innych kontynentach: Izrael (Azja), Kanada i Stany Zjednoczone (Ameryka Północna), a nawet na afrykańskim Mauritiusie (wszystkie kraje zaznaczone na mapie kolorem pomarańczowym).
Różne są powody spotkania takowych okazów na całym świecie. Jedno jest pewne! Rozrastająca się gromada Jarosławskich Sokołów i coraz większa ich aktywność, przyniesie z pewnością większą możliwość na ich dostrzeżenie w przyszłości, tak w kraju, jak i za jego granicami!