Jarosław po raz drugi włączy się w obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 28 lutego o godzinie 12:00, podobnie jak w wielu miastach Polski odbędzie się Bieg Tropem Wilczym, akcja organizowana przez ogólnopolską Fundację Wolność i Demokracja.
Bieg odbędzie się na dystansie 1 963 m nawiązującym do roku stracenia ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka. Podobnie jak w ubiegłym roku biegniemy od pomnika kpt. Władysława Koby u zbiegu ulic Jana Pawła II i Cegielnianej (przy klasztorze oo. Dominikanów), głównymi ulicami miasta pod jarosławski Ratusz. Aby wziąć udział w biegu należy zarejestrować się on-line na stronie Urzędu Miasta w Jarosławiu:
http://www.um.jaroslaw.pl/tropemwilczym/
A następnie 27 lub 28 lutego odebrać pakiet startowy w Biurze Zawodów w Gimnazjum Publicznym nr 2 przy ul. Jana Pawła II 26. Opłata startowa to tylko 5 zł. Na wszystkich, którzy ukończą ten wyjątkowy Bieg czekają pamiątkowe medale oraz ciepły posiłek na mecie.
Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
Przypomnijmy, Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
Serdecznie zapraszamy. Uczcijmy pamięć Żołnierzy Wyklętych !!!